Pokud chcete mít doma zajímavou a příjemnou atmosféru, rozhodně vsaďte na přírodní materiály. Ovšem nemusí to být pouze masivní dřevo ale třeba i přírodní kámen, jehož kresby mohou zdobit kromě stěn a podlahy například i samotné umyvadlo nebo dokonce vanu.

Dnes už trh nabízí kromě tradiční glazované keramiky a smaltované oceli i různé přírodní a přitom moderní materiály, jako jsou například umělý kámen, litý mramor či různé kompozitní motivy. Ovšem pokud dáváte přednost přírodnímu kamenu, který už odnepaměti přetahuje lidstvo nádhernými kresbami a barevnými kombinacemi, můžete si vybrat hned z několika variant. Pokud si pořídíte vanu či umyvadlo z pravého kamene, můžete si být jistí, že máte doma originál.
nevšední hranaté umyvadlo
Přírodní kámen je znám svou velkou tvrdostí a odolností proti poškození. Na omak je pak velmi příjemný a díky struktuře, vzorování a rozmanité barevnost je vždy jedinečný. V koupelně se nejčastěji setkáme s mramorem nebo žulou, méně pak už se travertinem, korálem, pískovcem, mastkem nebo břidlicí.

Pokud se rozhodneme použít kámen na obklady stěn a podlah, v obchodě najdeme nejčastěji řezané desky o tloušťce 10 až 20 mm. Jednodušší a levnější pokládka se provádí stejně jako u keramických obkladů, nákladnější a efektnější je zrcadlový způsob položení, u kterého se vzor uprostřed sbíhá. Naopak na vany a umyvadla je vhodná žula, jejíž lesk je trvanlivý, nebo mramor, u kterého je vhodnější úprava obroušením. Podobně jako u masivního dřeva lze u kamenné zdrsněním speciálními kartáči, které vydrolí malé měkčí částečky, docílit tzv. atikového povrchu, který se následně vyleští a získá vzhled zastaralé patiny.

rustikální koupelna
Samotná údržba

Ani samotná údržba těchto povrchů z kamene není nikterak náročná, vždy byste však měli respektovat doporučení od výrobce. Již samotný výrobek by měl být z výroby opatřený impregnací, kterou je někdy podle typu materiálu třeba obnovit. Avšak umyvadla z přírodního materiálu dnes nepředstavují nic výjimečného. Vany z přírodního kamene už jsou vzácnější a kromě vysoké hmotnosti, která se v některých interiérech může stát překážkou instalace, je u nich potřeba počítat i s dost vysokou cenou.

Chcete mít v koupelně originální kousek?
Ohodnoťte příspěvek
Share